مصطفی دشتی


تاریخ تولد: 1339/09/30
محل تولد: ایران - سيستان و بلوچستان - خاش
تاریخ شروع مصاحبه: 1394/10/07
تاریخ پایان مصاحبه: 1394/11/26

مصطفي دشتي (زاده دی 1339) نقاش معاصر ایرانی است.

کودکی

او در شهر خاش به دنیا آمد. پدرش مقنی بود و خانواده دشتی پیش از تولد مصطفی، از یزد به سیستان و بلوچستان مهاجرت کردند.

مصطفی دشتی که از کودکی به طراحی و نقاشی علاقه داشت، در نوجوانی به یادگیری خوشنويسي نزد سيد احمد ابطحي در زاهدان پرداخت و چندی نیز در این شهر کارگاه طراحی و نقاشی برپا کرد.

فعالیت های حرفه ای

دشتی پس از آنکه چند سال به صورت تجربی در زاهدان به نقاشی مشغول بود، راهی تهران شد. او ابتدا نزد استاد عبدالله فرادي در انجمن خوشنويسان تهران به فرا گیری خوشنویسی پرداخت و پس از اتمام آن در کلاس های طراحي و نقاشي آيدين آغداشلو شرکت کرد. آشنایی با نقاشان مطرح آن زمان و راهیابی به محافل هنری ، دشتی را در راه تبدیل شدن به نقاشی خبره، یاری کرد و او از اوايل دهه شصت تا كنون در آتليه شخصي خود نقاشي را به صورت حرفه اي پي ميگيرد

وی در اين مدت بيش از ٥٠ نمايشگاه انفرادي و ١٤٠ نمايشگاه گروهي در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است. از جمله نمايشگاه هاي فرهنگسراي نياوران ،پرديس ملت، اسب هاي دشت تركمن صحرا، گالري سيحون، خانه هنرمندان ، دو نمايشگاه انفرادي در اصفهان، يك نمايشگاه در امريكا، سه نمايشگاه در امارات متحده عربي و سه نمايشگاه گروهي در آلمان و انگلستان.

از مهمترين نمايشگاه هاي او خانه كلنگي در سال ١٣٧١ بود که با همكاري ساسان نصيري، فريد جهانگير، شاهرخ غياثي و زنده ياد علي دشتی برپا شد. آثار او بیش از ده بار در حراجي هاي كريستيز، بانهامز و سادبي به فروش رسیده است. كتاب خرچنگ هاي بلوري نوشته اوست و چند كتاب نقاشي از آثارش نیز به چاپ رسیده است.

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه
قسمت 2: جلسه دوم مصاحبه