کامبیز درم بخش


کامبیز درم‌بخش (زاده ۸ خرداد ۱۳۲۱ ) کاریکاتوریست، طراح و گرافیست معاصر ایرانی است.

کودکی و تحصیلات

او در شیراز به دنیا آمد و خانواده درم بخش اندکی پس از تولد وی و پایان ماموریت نظامی پدر، به شهر خود تهران بازگشت. کامبیز از سنین کودکی در کنار پدرش که در ارتش خدمت می کرد و گرایشات هنری داشت، به بازیگری و نقاشی و طراحی پرداخت. دوره ابتدایی را در دبستان امیر اتابک گذراند و سپس به دبیرستان ادیب رفت. پس از آن وارد هنرستان هنرهای زیبای تهران شد و در حین تحصیل، در روزنامه ها و مجلات آن دوران از جمله روزنامه توفیق به عنوان کاریکاتوریست مشغول به کار شد.

فعالیت های حرفه ای

درم بخش از پانزده سالگی همکاری خود را با نشریات ایرانی آغاز کرد و در هجده سالگی راهی آلمان شد. او طراحی کاریکاتور را در آن کشور ادامه داد و آثارش در مدت کوتاهی به روزنامه ها و مجلات معتبر اروپایی و امریکایی راه یافت. پس از آن به صورت حرفه ای در مطبوعات ایران مشغول به کار شدو به شهرت بالایی دست یافت.

با وقوع انقلاب اسلامی ایران، درم بخش به همراه خانواده اش به آلمان مهاجرت کرد و سپس مجددا به کشور بازگشت و در همه این دوران، در روزنامه ها و مجلات ممعتبر جهان همچون نیویورک تایمز، اشپیگل، نبل اشپالتر و…کارکاتوریستی صاحب سبک بود.

این هنرمند بیش از ۳۲ نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده و در ۳۰ نمایشگاه جمعی داخلی و خارجی حضور داشته‌است. وی فعالیت‌هایی نیز در زمینه تبلیغات (طراحی روی جلد کتاب)، تصویرگری کتاب کودک، طراحی پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و مشابه آن‌ها دارد و از سال ۱۳۸۶ به بعد وارد عرصه انیمیشن‌سازی هم شده‌است. او همراه با پسرش رامین، در این زمینه فعال است و نتیجه این همکاری، ساخت چندین فیلم انیمیشن کوتاه از جمله مجموعه «دلقک‌ها» است .

بسیاری از آثار درم‌بخش به موزه‌های معتبر دنیا از جمله موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استانبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان راه یافته و آثار زیادی نیز از وی در موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی و موزه سندیکای گرافیست‌های ایران نگهداری می شوند.

زندگی شخصی

کامبیز درم بخش در اولین سفر خود به آلمان، با دختری آلمانی ازدواج کرد و ثمره ازدواجشان دو فرزند است.

جوایز و دستاوردها

کامبیز درم بخش برنده جایزه های متعددی از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین‌المللی جنبی و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور بوده‌است. او همچنین نشان شوالیه را از دولت فرانسه در آبان سال ۱۳۹۳ دریافت کرد.

تالیفات

از وی کتاب‌های متعددی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور چاپ و منتشر شده که از آن جمله اند:

• دفتر خاطرات فرشته‌ها. نشر افق. تهران. 1385

• میازار موری که دانه‌کش است. نشر افق. تهران. 1385

• المپیک خنده. نشر افق. تهران 1387

• سمفونی خطوط. نشر افق. تهران. 1387

• اگر داوینچی مرا می دید. نشر افق. تهران. 1387

• مینیاتورهای سیاه. نشر تاش. تهران. 1390

• داستانهای دیدنی. نشر دنیای اقتصاد. تهران. 1395

• دلقک ها. نشر ثالث. تهران. 1396

• کتاب کامبیز. ایتالیا

• کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران.

• طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور.

• بدون شرح.

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه
قسمت 2: جلسه دوم مصاحبه