صادق تبریزی


تاریخ تولد: 1317/12/03
محل تولد: ایران - تهران - تهران
تاریخ شروع مصاحبه: 1394/05/17
تاریخ پایان مصاحبه: 1394/05/31

صادق تبریزی (زاده 3 اسفند 1317، درگذشته 1396) نقاش، طراح، خوشنویس و از پیشگامان مکتب سقاخانه و نقاشیخط است.

کودکی و تحصیلات

صادق تبریزی در محله سیدنصرالدین تهران به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان سینا، راهی هنرستان پسران تهران شد و در سال 1337 از آنجا دیپلم گرفت. او سپس در میان اولین شاگردان مجموعه تازه تاسیس دانشکده هنرهای تزئینی وارد این مرکز شد و به تحصیل در رشته معماری داخلی پرداخت و شش سال بعد با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شد.

فعالیت های حرفه ای

تبریزی در سال ۱۳۳۸ به استخدام اداره هنرهای زیبا درآمد و در همان سال نقاشیخط را روی یک پنل سرامیکی اجرا کرد و به همین دلیل برخی کارشناسان، وی را بنیانگدار این شیوه هنری می دانند. او همچنین هنر خوشنویسی را در سال های اولیه دهه ۱۳۴۰ نزد استاد علی اکبر کاوه فراگرفت و در کنار پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی و منصور قندریز سبکی از نقاشی را که بعدا به سقاخانه ای موسوم شد و ریشه در مکتب‌های قدیمی ایران داشت پایه گذاری و ترویج کرد.

او در سال 1345 به استخدام مرکز صنایع دستی اقتصاد درآمد. یک سال بعد به عنوان آرشیتکت وزارت کشور به مازندران فرستاده شد و به ریاست دفتر مهندسی این استان رسید و تا سال 1348، به طراحی و ساخت چندین پارک، کتابخانه و بنای عمومی در شمال ایران پرداخت. سپس مجددا به دفتر فنی وزارت کشور در تهران بازگشت و ضمن خلق آثار ماندگار نقاشی و معماری از جمله تزئینات داخلی حرم حضرت عبدالعظیم و نقاشی های دیواری هتل هیلتون، تقدیرنامه هایی از وزرا و شهرداران وقت دریافت کرد.

تبریزی در کنار خلق اثر، ده ها مقاله هنری نیز به چاپ رساند. او در سال 1352 نگارخانه 66 را در خیابان سمیه کنونی دایر کرد و نخستین پوستر جمهوری اسلامی موسوم به شب های الله اکبر را در سال 1357 طراحی نمود.

در طول پنجاه سال فعالیت هنری، وی بالغ بر سی نمایشگاه انفرادی و گروهی داشته و آثارش علاوه بر نمایش در گالری‌ها و نمایشگاه‌های بزرگ جهان همچون آرت فر ایتالیا، هیل لندن، منهتن سوهو آمریکا، آرتیتود پاریس، آرت اکسپو چین و نمایشگاه بین‌المللی سوئیس، در موزه‌های مهمی همچون مجموعه‌ گری دانشگاه نیویورک، موزه هان چین و موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شوند.

تبریزی از منتقدان جدی جریان‌های حاکم بر حراجی‌های داخل ایران بود. وی آخرین نمایشگاه خارجی اش را همزمان با «هفته هنری جهان اسلام» در سال 1391 در لندن برپا کرد و روزنامه ایرلندی «ایریش تایمز» او را «خنیاگر رنگ‌ها» دانست که با نقاشی‌هایش، موجب نزدیکی فرهنگ‌ها به هم می‌شود.

صادق تبریزی در سال 1396 در لندن، شهری که چندین ماه به منظور مداوا در آنجا ساکن بود، چشم از جهان فروبست و در همان شهر به خاک سپرده شد.

جوایز

• تقدیر نامه وزارت مسکن و شهرسازی برای طرح توسعه حرم حضرت معصومه قم1383

• دریافت نشان درجه یک هنری از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 1386

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه
قسمت 2: جلسه دوم مصاحبه
قسمت 3: جلسه سوم مصاحبه
قسمت 4: جلسه چهارم مصاحبه