سیمین اکرامی


سیمین اکرامی (زاده 1327) مجسمه ساز معاصر ایرانی است.

کودکی و تحصیلات

وی در تهران به دنیا آمد و دوره متوسطه را در دبیرستان همایون گذراند. او همچنین در کلاس های نقاشی ژازه طباطبایی نام نویسی کرد و برای یادگیری نقاشی به هنرستان کمال الملک نیز رفت.

سیمین اکرامی پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل به امریکلا رفت و طی سال های 1346 تا 1350 دانشجوی رشته مجسمه‌‌سازی دانشگاه ایالتی ورگان در بالتیمور مریلند بود. وی این دوره را به دلیل بیماری پدرش ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت و تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ادامه داد.

فعالیت های حرفه ای

اکرامی از سال 1366 کار مجسمه‌‌سازی را به طور حرفه‌‎ای آغاز کرد و تا کنون با مواد گوناگونی مانند چوب، گچ، سنگ، فلز و غیره کار کرده است. این هنرمند علاقه خاصی به ساخت مجسمه‌هایی بر اساس نقشه‌های قدیمی جغرافی‌دانان و ریاضی‌دانان ایرانی دارد و در این‌باره گفته است: "زمانی بانک صنعت و معدن از من خواست که پرتره "خوارزمی" را برایشان بسازم و از آن جا که هیچ عکس و تصویری از این دانشمند موجود نیست، برای یافتن تصاویری فرضی از او به کتابخانه ملی مراجعه کردم. در جست‌ و جوهایم نقشه‌ها و طرح‌هایی از جغرافی‌دانان ایرانی را پیدا کردم که فرم‌ها و طراحی‌های آن‌ها در این نقشه‌ها من را مجذوب خود کرد و برای ساختن مجسمه‌هایی بر اساس این نقشه‌ها ترغیب شدم که مجسمه "خلیج فارس" بر اساس نقشه ابو اسحاق استخری در عسلویه را بر همین اساس ساختم".

وی در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی زیادی در داخل و خارج از کشور حضور داشته است.

زندگی شخصی

سیمین اکرامی در دوران تحصیل در دانشگاه تهران، با بهرام دبیری، نقاش، آشنا شد و سپس با وی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند است و اکرامی، بخشی از موفقیت کاری خود را مرهون ازدواج با مردی هنرمند می داند.

آثار

• ماکت آرم پست مکانیزه شیراز 1370

• مجسمه آرم سازمان نو‌‌سازی شهر تهران 1372

• مجسمه زمین بر اساس نقشه ابوریحان بیرونی از کره زمین جهت نصب در پاویون هیئت دولت در فرودگاه مهرآباد 1373

• چهار مجسمه سنگی در پارک جمشیدیه تهران 1381

• هفت پرنده سنگی در باغ خانه هنرمندان ایران 1382

• مجسمه زمین، نصب شده در پارک گفتگوی تهران

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه