آنه محمد تاتاری


تاریخ تولد: 1335/02/01
محل تولد: ایران - گلستان - گنبد كاووس
تاریخ شروع مصاحبه: 1394/05/05
تاریخ پایان مصاحبه: 1395/05/05

آنه محمد تاتاري (زاده 1336) نقاش معاصر ایرانی است.

کودکی وتحصیلات

او در گنبد کاووس از خطه ترکمن صحرا به دنیا آمد. پس از پایان دوره ابتدایی به دانشسرای مقدماتی رفت و سپس به تدریس در مدارس ابتدایی مشغول شد. آنه محمد در ادامه دیپلم گرفت و به سبب علاقه به هنر، به فراگیری رشته نقاشی در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت. وي فارغ التحصيل رشته نقاشي در مقطع کارشناسي ارشد از این دانشگاه است. از اساتید او در این دوران می توان به روئین پاکباز، هانیبال الخاص، همایون سلیمی، مهدی حسینی و محمد ابراهیم جعفری اشاره کرد.

فعالیت های حرفه ای

تاتاری در کنار شغل آموزگاری به صورت تجربی و سپس حرفه ای به نقاشی پرداخت. او پس از پایان تحصیلات دانشگاهی توانست به تدریس در دانشگاه نیز بپردازد.

وی بيش از 50 نمايشگاه انفرادي و گروهي در ايران و کشورهاي انگلستان، سوئيس، هند، فرانسه، ونزوئلا، قطر، امارات، ارمنستان و اردن برگزار کرده است. آثار اين هنرمند در موزه‌هايي مانند موزه بريتيش لندن، موزه کتابخانه اردن، موزه امام علي(ع) تهران، موزه هنرهاي معاصر تهران، موزه فرهنگستان هنر تهران و سفارتخانه سوئيس در تهران نگهداري مي‌شوند.

تاتاري از هنرمندان برجسته نقاشي و نيز نقاشي ايراني (نگارگري) است. اغلب تابلوهاي نقاشي او در قالب سنت و آيين ايراني بخصوص نمادها و آئین های ترکمنی است. تکنیک هايي که در قالب آثار اين هنرمند ارائه مي شود به شيوه هنر جديد و پست مدرن و با حفظ نکات سنتي، آييني و ايراني است.

جوایز

• برگزیده دومین دوسالانه نقاشی تهران ۱۳۸۰

• برگزیده سومین فستیوال نقاشی معلمان ایران، اصفهان ۱۳۸۲

• برگزیده اولین جشنواره آثار تجسمی معلمان تهران ۱۳۸۲

• برگزیده دومین دوسالانه نقاشی جهان اسلام، تهران ۱۳۸۳

• برگزیده دومین جشنواره آثار تجسمی معلمان تهران ۱۳۸۵

• برگزیده چهارمین دوسالانه بین المللی نقاشی جهان اسلام، تهران

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه