کریم نصر


تاریخ تولد: 1331/01/01
محل تولد: ایران - گيلان - رشت
تاریخ شروع مصاحبه: 1394/03/06
تاریخ پایان مصاحبه: 1394/03/26
مجسمه ساز
نقاش
مصطفی ملکیان

کریم نصر (متولد ۱۳۳۱) نقاش و تصویرساز ایرانی است.

کودکی و تحصیلات

او در رشت متولد شد و لیسانس معماری را از انگلستان گرفت. سپس به ایران آمد و به فراگیری نقاشی در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت و ده سال بعد فوق لیسانس گرافیکش را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

فعالیت های هنری

وی علاوه بر نقاشی، در زمینه طراحی، مجسمه‌سازی و نویسندگی نیز فعالیت دارد. شهروز نظری در حاشیه آخرین نمایشگاه کریم نصر می نویسد :آخرين سري از نقاشي‌هاي نصر، واكنشي است رئاليستيك به زوال خاورميانه در برابر خويشتن خاورميانه‌اي. نصر يادمان مي‌اندازد كه اين روزها زرق و برق دنياي متجدد تهديد به شمار نمي‌رود، ما دهه‌ها پيش‌ از اين، جهان ذهني‌مان را گم كرده‌ايم. بر خيالي بودن بعضي انگاره‌ها از آن جهت تاكيد دارم تا ايده نصر را از نظريات تشكيك در باب ماهيت استعماري فرهنگ مهاجمين منفك ببينيم و اين بار به جاي توهم «توطئه ديگري» به واقعيت خودزني خودي بپردازيم.

نصر همچنین عضویت در هیأت داوران ششمین دوسالانه نقاشی ایران و چهار دوره داوری دوسالانه تصویرگری ایران را در کارنامه هنری خود دارد.

* نمایشگاه های انفرادی*

• سری لبخندها، گالری هما، تهران ۱۳۸۶

• آخرین تپه شرق ، گالری هما ، گالری آن ، تهران ۱۳۸۹

• کریم نصر هنوز زنده است ، گالری ویستا ، تهران 1394

*جوایز *

او بیش از ۲۰جایزه داخلی و خارجی در زمینه نقاشی، تصویرسازی و مجسمه‌سازی از جمله پلاک طلایی از براتیسلاوا و پلاک طلای برگزیده دوسالانه طراحی ایران را در کارنامه دارد.

کتاب‌ها

• نقاشی‌های کریم نصر. نشر نظر ۱۳۸۷

• مواظب الماس‌هایتان باشید. نشر نظر 1389

• تاریخ هنر برای کودکان. نشر نظر

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه
قسمت 2: جلسه دوم مصاحبه