ضیا موحد


تاریخ تولد: 1321/10/12
محل تولد: ایران - اصفهان - اصفهان
تاریخ شروع مصاحبه: 1401/02/30
تاریخ پایان مصاحبه: 1401/05/06
شاعر
فیلسوف
مترجم

زندگینامه

ضیاء موحد در سال 1341 در اصفهان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر به پایان رساند. وی در سال 1343 لیسانس فیزیک و در سال 1348 فوق لیسانس فیزیک را از دانشگاه تهران دریافت کرد. عنوان پایان نامه فوق لیسانس «امکان تابش الکترومغناطیسی هسته در میدان کوانتومی» بود.


موحد که دارای دکترای فلسفه از دانشگاه کالج لندن است، در سال 1360 به راهنمایی پروفسور دبلیو اچ هارت از رساله دکتری خود با عنوان «مفهوم اندیشه فرگه» دفاع کرد و پس از بازگشت به ایران در مؤسسه ایرانیان به فعالیت های پژوهشی و آموزشی پرداخت. از فلسفه دکتر موحد نقش مهمی در معرفی منطق ریاضی و منطق مدال به ایرانیان دارد. کتاب معروف «درآمدی بر منطق مدال» بارها تجدید چاپ شده است.


از دیگر آثار استاد موحد در زمینه منطق و فلسفه می توان به «منطق مدال»، «واژگان توصیفی منطق (انگلیسی به فارسی)»، «از ارسطو تا گودل، مقالات فلسفی-منطقی» و «مهارت های منطق وجهی» اشاره کرد. دکتر موحد علاوه بر فلسفه و منطق، در شعر و ادبیات نیز آثار ارزنده ای دارد. مجموعه شعر مشتی نور سرد، آواز آبی، نردبان بیابان و کتاب‌هایی از جمله شعر و شناخت، سعدی و ترجمه از آثار وی است. کتاب «نظریه ادبیات» نوشته رنه ولک و آستین وارن و «منتقدان فرهنگی» نوشته لسلی جانسون.


پروفسور ضیاء موحد در سالهای مختلف بارها نامزد دریافت جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است (برگزیده سال 1369 برای کتاب «درآمدی بر منطق مدال»؛ برگزیده در سال 1374 برای ترجمه کتاب «نظریه ادبیات» شایسته تقدیر در سال 1381 برای یک مشت نور سرد؛ برگزیده در سال 1382 برای کتاب «منطق ریاضی» و همچنین برای کتاب «تأملی در منطق ابن سینا» برنده جایزه دهخدا (1395) شد. سهروردی و برنده جایزه کتاب شعر سال روزنامه نگاران (1395)

قسمت 1: فایل صوتی روز اول
قسمت 2: فایل صوتی روز دوم
قسمت 3: فایل صوتی روز سوم
قسمت 4: فایل صوتی روز چهارم
قسمت 5: فایل صوتی روز پنجم
قسمت 6: فایل صوتی روز ششم
قسمت 7: فایل صوتی روز هفتم
قسمت 8: فایل صوتی روز هشتم