بایزید مردوخی


تاریخ تولد: 1321/04/01
محل تولد: ایران - كردستان - سنندج
تاریخ شروع مصاحبه: 1400/11/26
تاریخ پایان مصاحبه: 1400/12/05
اقتصاددان

بایزید مردوخی اقتصاددان و پیشکسوت برنامه‌ریزی توسعه در ایران است. او در سال ۱۳۲۱ در سنندج به دنیا آمد و در دانشگاه تهران در رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شد. سپس با کمک سازمان برنامه به دانشگاه مریلند در آمریکا رفت و دوره مدیریت عالی اقتصاد را گذراند. او همچنین در دانشگاه تهران دوره دکترای اقتصاد را ادامه داد و در دانشکده‌های مختلف به تدریس پرداخت.

بایزید مردوخی در طول عمر حرفهای خود، مسئولیت‌های مختلفی را در سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار، ریاست جمهوری و استانداری کردستان بر عهده داشت.

او به عنوان دبیر هیئت امنای حساب ذخیره ارزی، توانست ۲۴ میلیارد دلار ذخیره ارزی برای کشور تأمین کند و با ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به‌جا، رشد ۱۰ و ۱۲ درصدی اقتصادی را رقم بزند. او همچنین کوشش ارجمندی برای تدوین سند چشمانداز ۲۰ ساله داشت.

بایزید مردوخی نویسنده و مؤلف کتاب‌های مختلفی در زمینه اقتصاد، صنعت، بودجه و توسعه است. بعضی از کتاب‌های او عبارتند از:


روایت مردوخی از توسعه ایران: کتابی که به قلم رضا مجیدزاده نوشته شده و سومین روایت از مجموعه روایت‌های گفتگوهای توسعه است. در این کتاب، مجیدزاده با مصاحبه با مردوخی، تجارب و نظرات وی را درباره تحولات اقتصادی و صنعتی کشور طی نزدیک به نیم قرن فعالیت حرفه‌ای به تصویر میکشد.

برنامه‌ریزی صنعتی: کتابی که به همکاری با حسین کاظمی نیکجو نگارش یافت و در سال ۱۳۷۶ منتشر شده است. در این کتاب، مبانی نظری و روشهای برنامه‌ریزی صنعتی در ایران و جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

اقتصاد کلان: کتابی که در سال ۱۳۷۵ به چاپ رسیده و مباحث مربوط به تعادل عمومی، تورم، بیکاری، رشد و توسعه اقتصادی را پوشش میدهد.

قسمت 1: فایل صوتی روز اول
قسمت 2: فایل صوتی روز دوم
قسمت 3: فایل صوتی روز سوم