حمید متبسم


تاریخ تولد: 1337/05/24
محل تولد: ایران - خراسان رضوي - مشهد
تاریخ شروع مصاحبه: 1396/05/11
تاریخ پایان مصاحبه: 1396/05/15
آهنگساز
موسیقیدان
نوازنده
اردشیر کامکار
پشنگ کامکار
حسین بهروزی نیا
صدیق تعریف
مهدی اخوان ثالث
شهرام ناظری
همایون شجریان
هوشنگ ابتهاج
پرویز مشکاتیان
علیرضا افتخاری
ایرج بسطامی
محمدرضا شفیعی کدکنی
سالار عقیلی
کیهان کلهر
هوشنگ ظریف
محمدرضا لطفی
بیژن بیژنی
هومن خلعتبری

حمید متبسم (زاده ۲۴ مرداد ۱۳۳۷ مشهد) آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار و از بنیان‌گذارانِ گروه دستان است. وی از نوازندگان و آهنگ‌سازان حال حاضر کشور می‌باشد که به همراه گروه دستان در طرح‌ریزی و اجرای موسیقی سازی همگام با موسیقی آوازی نقشی به‌سزا داشته‌است.

حمید متبسم زاده ۲۴ مرداد سال ۱۳۳۷ شمسی، ۱۵ اوت ۱۹۵۸ میلادی در شهر مشهد می‌باشد. وی در دوران کودکی آموزش تار را نزد. پدرش علی متبسم آغاز کرد و سپس از استادانی همچون: حبیب‌الله صالحی، زیدالله طلوعی، هوشنگ ظریف، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده بهره جست.

وی به‌طور مداوم با کانون چاووش و گروه عارف همکاری داشت و پس از مهاجرت به آلمان گروه موسیقی دستان و چکاوک را به همراه دیگر هنرمندان راه‌اندازی کرد. از دیگر فعالیت‌های وی تأسیس انجمن تار و سه‌تار، برگزاری سمینارهای موسیقی سالانه و تشکیل گروه مضراب (از هنرجویان) و پردیس (ارکستر بین‌الملل) است.

حمید متبسم در سال ۱۳۸۷ ارکستر بزرگ سازهای ایرانی مشتمل بر ۴۰ نوازنده و خواننده کر را با همکاری بهرنگ تنکابنی تأسیس کرد. این ارکستر به منظور اجرای قطعه سیمرغ اثری از او برای ارکستر بزرگ، گروه کر و به خوانندگی همایون شجریان تأسیس شد و کار خود را از پاییز ۱۳۸۸ با رهبری محمدرضا درویشی آغاز کرد و در مرداد سال ۱۳۸۹ اولین اجرای سیمرغ در استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب به روی صحنه رفت.

این اثر یک بار دیگر در تابستان ۱۳۹۰ در تالار وحدت به رهبری آهنگساز اثر به روی صحنه رفت و پس از آن در مهر همان سال به رهبری هومن خلعتبری دو کنسرت دیگر از سیمرغ و ونوشه در شهرهای هرلن و لاهه در کشور هلند برگزار شد.

آثار :

ضبط بامداد

بوی عید نوروز

آواز دریا

ساز نو، آواز نو، دستان تریو

دوئت دستان

حنایی و شوریده که در مجله موسیقی لوموند عنوان شوک موزیکال را از آن خود کرد و در سال 2003 جایزه بهترین موسیقی سال را از وزارت فرهنگ فرانسه دریافت کرد.

قسمت 1: فایل صوتی روز اول
قسمت 2: فایل صوتی روز دوم