پری صابری


تاریخ تولد: 1311/01/01
محل تولد: ایران - كرمان - كرمان
تاریخ شروع مصاحبه: 1396/03/20
تاریخ پایان مصاحبه: 1396/09/28
بازیگر
مترجم نمایشنامه- فیلمنامه
نمایشنامه نویس
کارگردان
جمشید مشایخی
ابراهیم گلستان
هما روستا
محمدعلی کشاورز
محمد مصدق
محمد حاتمی
نسیم ادبی
انوشیروان ارجمند
ایرج راد
داوود رشیدی
عزت‌الله انتظامی
علیرضا شجاع نوری
شهلا ریاحی
حمید سمندریان

پری صابری (زاده 31 اسفند 1331 در کرمان) کارگردان تئاتر، نمایشنامه نویس و رمان نویس است. او گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد و تالار مولوی تهران را تأسیس کرد. صابری در سال 2004 نشان لژیون افتخار فرانسه را دریافت کرد.


پری صابری پس از پایان دبیرستان برای ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی فیلم کوتاهی درباره یکی از رباعیات خیام ساخت که به عنوان بهترین فیلم دانشجویی سال 1954 فرانسه انتخاب شد. پس از آن در سال 1334-1334 در مدرسه تانیا بالاشووا در رشته تئاتر تحصیل کرد و پس از مدتی تحصیل در اسپانیا در سال 1324 به ایران بازگشت.


صابری پس از بازگشت به ایران گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد. همچنین در سال 57-1347 مدیر امور فوق برنامه دانشگاه تهران بود و تالار مولوی تهران را تأسیس کرد. نمایشنامه کرگدن یونسکو را دو بار (پس از ترجمه جلال آل احمد) به فارسی ترجمه کرد و حمید سااریگیان آن را در سال 1350 در دانشگاه تهران به روی صحنه برد. سپس این نمایشنامه توسط احمد سهم مسک با نام «کرگدن» ترجمه و منتشر شد.


وی پس از انقلاب 1357 از ایران خارج شد. در این سال ها نمایشنامه «مرد از کجا، عشق از کجا» را درباره زندگی فروغ فرخزاد نوشت و در سال 1360 در لس آنجلس اجرا کرد که بسیار موفق بود. سپس آن را به زبان انگلیسی در جشنواره هنری بازی های المپیک اجرا کرد که همچنان با استقبال خوبی روبرو شد. سپس تصمیم گرفت به ایران بازگردد.


در ایران ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت، اما کم کم فعالیت تئاتری خود را از سر گرفت و نمایش های «من به باغ عرفان» را درباره زندگی سهراب سپهری و «هفت شهر عشق» با الهام از عطار نیشابوری روی صحنه برد. در پی این موفقیت‌ها، آثار دیگری را نوشت و کارگردانی کرد که به گفته خودش نمایش «پرواز شمس» درباره مولوی یکی از بهترین آثار اوست.


«خورشید پرنده» و «افسانه سیاوش» دو نمایشی هستند که پری صابری در تالار یونسکو پاریس روی صحنه برد. نشان شوالیه فرانسه به پری صابری داده شده است.

قسمت 1: فایل صوتی روز اول
قسمت 2: فایل صوتی روز دوم
قسمت 3: فایل صوتی روز سوم