مجید درخشانی


تاریخ تولد: 1335/06/22
محل تولد: ایران - سمنان - مهدي شهر
آهنگساز
نوازنده
اردشیر کامکار
کریم قربانی
عبدالنقی افشارنیا
حسین علیزاده
حسام الدین سراج
مهدی اخوان ثالث
احمد شاملو
محمدرضا شجریان
همایون شجریان
هوشنگ ابتهاج
ایرج بسطامی
سیمین بهبهانی
محمدرضا شفیعی کدکنی
علیرضا قربانی
محمد رضا علیقلی
هوشنگ ظریف
محمدرضا لطفی

درخشانی از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای نخستین گروه شیدا بوده‌است. او آلبوم «بچه‌ها بهار» را با حسین علیزاده و آلبوم «قاصدک» را با صدای مهدی اخوان ثالث در دهه ۱۳۶۰ منتشر کرد. اما از سال ۱۳۶۳ به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کلن ساکن شد. در این مدت به آموزش موسیقی و اجرای موسیقی ایرانی مشغول بود. همچنین در سال ۱۳۷۵ محمد رضا شجریان را به عنوان آهنگساز و نوازندهٔ تار در آلبوم در خیال همراهی کرد.

وی در سال ۱۳۸۴ پس از ۲۱ سال به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت و به همراه این گروه ۱۵ کنسرت در تهران و شهرستان‌ها و چین و فرانسه انجام داد. همچنین آلبوم‌هایی چون «من طربم» و «بیدار دلان» و «فصل باران» و «ترنجستان» و «از بودن و سرودن» و «آسمانه» را منتشر کرد.

مجید درخشانی در تابستان ۱۳۸۶ به همراه گروه خود و دو گروه از تاجیکستان و افغانستان، به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا، کنسرت‌هایی برای یونسکو در پاریس اجرا کرد. مجید درخشانی از سال ۱۳۸۵ محمدرضا شجریان و گروه آوا را در کنسرت‌های اروپا، آمریکا و ایران همراهی کرد. در این دوران دو اثر به نام‌های غوغای عشق‌بازان و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند.

محمدرضا شجریان در سال ۱۳۸۷ یک گروه موسیقی بنیان‌گذاری کرد و آن را به افتخار جلیل شهناز (نوازندهٔ نامی تار) گروه شهناز نامید. از آن زمان به بعد محمدرضا شجریان با این گروه فعالیت داشته‌است. یکی از ویژگی‌های مهم این گروه موسیقی استفاده از سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که به دست خودش ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها ویژگی‌هایی دارند که می‌توان آن‌ها را جایگزین سازهای غربی مثل ویولون نیز قرار داد، می‌باشد. در این مدت دو آلبوم صوتی رندان مست و مرغ خوش‌خوان و آلبوم تصویری کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز در دبی اجرا و به بازار عرضه شدند. استاد شجریان به همراه گروه شهناز در سال ۱۳۸۹ یک تور کنسرت جهانی برگزار کرد که دو مورد از این کنسرت‌ها منتشر شده‌اند. کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز در دبی که نامش دربالا آمده بود یکی از همین کنسرت هاست و اثر دیگر کنسرت در لندن می‌باشد و به صورت رسمی توسط بی‌بی‌سی پخش شد. مجید درخشانی (سرپرست گروه شهناز) این دو کنسرت را از موفق‌ترین کنسرت‌های این گروه می‌داند و در این کنسرت‌ها بسیاری از سازهای ابداعی محمدرضا شجریان به‌کارگیری شده‌اند. گروه شهناز در سال ۱۳۹۳ نیز یک بار دیگر یک تور جهانی کنسرت برگزار می‌کنند.

مجید درخشانی در گفتگویی اختصاصی با وبگاه «شجریانی‌ها» گفت به آهنگ‌سازی بیش‌تر از نوازندگی علاقه دارد. هر چند که استاد پیشین او، محمدرضا لطفی او را به تک‌نوازی دعوت می‌کند اما به سمت آهنگ‌سازی کشش دارد. درخشانی در سال ۱۳۸۹ آلبوم چاووشی را با صدا و شعر اخوان ثالث آهنگسازی نمود که توسط نشر زمستان منتشر شد. در مهر ۱۳۹۱ مجید درخشانی با همراهی گروه خورشید آلبوم لحظه ناب را در دستگاه‌های همایون و ماهور با خوانندگی حسین رضا اسدی منتشر نمود. او پس از گروه خورشید، گروه ماه را بنیان‌گذاری کرد.

مجید درخشانی به موسیقی زادگاهش، یعنی موسیقی سنگسر توجه ویژه‌ای دارد. وی آهنگسازی چند اثر موسیقایی به گویش سنگسری را عهده‌دار بوده‌است که از میان آن‌ها می‌توان به آثاری چون پیتکو، امام رضا، وارشو، باز بمه ویار، لالایی و … اشاره کرد.وی پیشینه ساخت سه آلبوم موسیقی برای رحیم عدنانی در موسیقی بختیاری و موسیقی اصیل ایرانی را نیز دارد. آلبوم حریر شبنم  از آثار برجسته ساخته شده توسط او هستند.


قسمت 1: روز اول مصاحبه
قسمت 2: مصاحبه روز دوم