محمد اسماعیلی


تاریخ تولد: 1313/06/04
محل تولد: ایران - تهران - تهران
تاریخ شروع مصاحبه: 1395/10/09
تاریخ پایان مصاحبه: 1395/10/09
نوازنده
حسن ناهید
جلیل شهناز
فرامرز پایور
سعید ثابت
حسین علیزاده
حسین تهرانی
پرویز یاحقی
هوشنگ ظریف
محمدرضا شجریان

محمد اسماعیلی (زاده ۴ شهریور ۱۳۱۳) تنبک نواز معاصر ایرانی است.

کودکی و تحصیلات

او در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان رازی و دوره متوسطه را در دبیرستان پیرنیا گذراند و مدتی نیز به هنرستان موسیقی رفت. وی در نوجوانی توسط دایی‌های خویش مرتضی و مصطفی گرگین زاده که نوازندگان ترومپت و كلارینت بودند به استاد حسین تهرانی معرفی شد و با شیفتگی نزد وی به فراگیری تنبک پرداخت و عمر خود را صرف این کار کرد. اسماعیلی دارای مدرک درجه یک هنری معادل دکترا است.

فعالیت های حرفه ای

آشنایی محمد اسماعیلی با استاد حسین تهرانی نقطه عطف زندگی اش را شکل داد و تا آخرین روز حیات استادش، اسماعیلی نه تنها شاگرد او،  بلکه مکتب دار و وارث و مروج شیوه تنبک نوازی اش بود.

محمد اسماعیلی در سال ۱۳۳۷ به عضویت گروه‌ موسیقی وزارت فرهنگ و هنر درآمد و چندی بعد سرپرستی گروه تنبک وزارت فرهنگ و هنر را عهده‌دار شد. او همچنین در سال ۱۳۴۳ با پیشنهاد استاد تهرانی و به جانشینی ایشان، مدرس تنبک هنرستان موسیقی ملی شد. وی همچنین در نخستین گروه تنبك كه به همت استاد حسین تهرانی و به تشویق روح الله خالقی به راه افتاده بود، در كنار هوشنگ ظریف، محمود رحمانی پور و نصرت الله گلپایگانی حضور داشت و در همین سالها با همکاری حسین دهلوی و جمعی دیگر (هوشنگ ظریف، فرهاد فخرالدینی و مصطفی پورتراب) دست اندركار تدوین كتاب «آموزش تنبك» شد. این كتاب نخستین گام مهم در آموزش سازهای كوبه ای ایرانی بود.

پس از انقلاب اسلامی، محمد اسماعیلی با همکاری فرامرز پایور، جلیل شهناز ، علی اصغر بهاری و محمد موسوی گروه اساتید موسیقی ملی ایران را تشکیل دادند و با این گروه اجراهای متعددی در کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشتند. همچنین باید دونوازی های محمد اسماعیلی به همراه سنتور استاد فرامرز پایور را از ماندگارترین اجراهای موسیقی ایرانی به شمار آورد.  وی هم اكنون در تهران به تدریس و راهنمایی هنرجویان مشغول است.

آثار

·     شركت در ده ها كنسرت داخل و خارج از ایران به همراه اساتید برجسته

·     اجرای دوره آموزش تنبك (كتاب های آموزشی استاد تهرانی)

·     آلبوم آموزش تنبك (با همكاری سیامك بنایی)

·     ساخت قطعاتی برای اجرا با گروه تنبك از جمله قطعه رونما

 

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه