محمد اسماعیلی


محل تولد: ایران - تهران - تهران
نوازنده
سوسن اصلانی
حسن ناهید
اسماعیل تهرانی
سعید ثابت
حسین علیزاده
حسین تهرانی
پرویز یاحقی
فرامرز پایور
هوشنگ ظریف
محمدرضا شجریان

محمد اسماعیلی با نام اصلی «محمد علی اسماعیلی متین» ۴ شهریور ماه سال ۱۳۱۳ در منظقه سنگلج تهران متولد شد. او از همان کودکی در درک ریتم و موسیقی استعداد ویژه‌ای داشت و با تشویق و حمایت‌های مادرش به آموزش تنبک مشغول شد. در دبستان رازی و دبیرستان پیرنیا تحصیل کرد. در سال ۱۳۳۰ توسط دایی‌هایش مرتضی و مصطفی گرگین زاده به استاد حسین تهرانی معرفی شد. برای آموزش آکادمیک موسیقی و نت نویسی به مدت ۸ سال نزد غلامحسین قریب، رئیس کنسرواتوار تهران، تعلیم دید و به ساز کلارینت مسلط شد. در سال ۱۳۳۷ در گروه‌های موسیقی وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد. اولین ارکستری که با آن همکاری کرد ارکستر نصرت الله گلپایگانی بود. پس از آن در ارکسترهای موسیقی ملی و گروه تنبک مشغول به کار شد و بعد از ۵ سال برای اجرای برنامه‌های موسیقی ملی و هر چه بیشتر شناساندن آن به کشورهای آفریقایی، آسیایی، اروپایی و آمریکایی به همراه گروه موسیقی فرامرز پایور مسافرتهایی کرد و برنامه‌های زیادی اجرا نمود و در سال ۱۳۴۵ سرپرستی گروه تنبک وزارت فرهنگ و هنر آن زمان را عهده‌دار شد. در سال ۱۳۴۳ در هنرستان آزاد موسیقی ملی (معروف به هنرستان موسیقی امیرجاهد) به سفارش استاد حسین تهرانی، جانشین او در آموزش تنبک شد. او همزمان در هنرستان موسیقی حسین دهلوی هم درس می داد.

شیوه نوازندگی محمد اسماعیلی شیوه حسین تهرانی است. محمد اسماعیلی از امکانات تمبک مانند چوب، گرفت‌های تنبک استفاده کامل می‌کند. محمد اسماعیلی سابقهٔ طولانی در تکنوازی و همراهی با ارکستر دارد. دونوازی‌های (سؤال و جواب) وی با سنتور فرامرز پایور از آن جمله است.

در دهه ۱۳۶۰ به سرپرستی فرامرز پایور (سنتور) و همراهی جلیل شهناز (تار)، علی اصغر بهاری (کمانچه) و محمد موسوی (نی)، گروه اساتید موسیقی ایران را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت. وی دارای مدرک درجه یک هنری، معادل دکترا است. وی حدود ۱۵ قطعه فانتزی روی ریتم‌های ایرانی تنظیم کرده که معروفترین آن‌ها قطعه‌ای به نام رونماست.

مراسم نکوداشت «محمد اسماعیلی» پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ با حضور جمعی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این مراسم که به همت مؤسسه فرهنگی «راد نو اندیش» برگزار گردید، از «۵ دهه تلاش مؤثر استاد محمد اسماعیلی در حوزه موسیقی ایرانی و تمبک نوازی» قدردانی شد.

مجید اسماعیلی فرزند محمد اسماعیلی و نوازنده بنامِ ساز ویلن‌سل و ساکن تهران است.

قسمت 1: جلسه اول مصاحبه