به نام خدا

به سایت " آرته، تاریخ شفاهی فرهنگ و هنر معاصر ایران " خوش آمدید

مقدمه:
            کشور ما در طول تاریخ موطن هنرمندان بزرگی بوده است که خالق و پاسدار ادبیات، زبان، تاریخ و فرهنگ سرزمین ما ایران بوده اند. اگر امروز ایران ما، جایگاهی غیر قابل انکار در فرهنگ جهان دارد، آنرا مدیون نخبگان فرهنگ و هنری است که با تلاشی بی وقفه، آثاری ماندگار از خود به یادگار گذاشته اند.
امروزه رسانه های جمعی، چه بصورت شبکه های رادیو و تلویزیونی و چه از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی، مردم سراسر جهان را آنچنان بهم نزدیک کرده اند که یک خبر، فیلم یا عکس در چشم بر هم زدنی در سراسر جهان منتشر شده و در معرض دید میلیون ها نفر قرار می گیرد. شکی نیست که این قدرت رسانه ای، علاوه بر انتقال اخبار و اطلاعات، تاثیر عمیقی در تحولات فرهنگی جوامع بشری دارند. مسیر این تحولات در دراز مدت به ضرر جوامعی تمام می شود که نسبت به ثبت و ارائه جهانی فرهنگ ملی خود بی توجه بوده و برای داشته های خود ارزشی قائل نیستند.
هدف سایت:
هدف از پی ریزی این سایت، فراهم آوردن امکان آشنائی مردم ایران و جهان با هنرمندان معاصر این سرزمین است. مقدمات این سایت از شهریور 1393 آغاز شده و به تدریج ساختار آن تکمیل گردیده. هم اکنون سایت آرته با معرفی 77 هنرمند فعال در حوزه هنرهای تجسمی اعم از نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی، گرافیک و گالری داری آغاز به کار کرده و به تدریج هنرمندان دیگر نیز معرفی خواهند شد.
منابع مالی:
سایت آرته یک پروژه غیر دولتی وغیر انتفاعی است و تا کنون از کمک های مالی، خدماتی و مشاوره ای علاقمندان فرهنگ و هنر این سرزمین برخوردار شده. به رغم فشردگی کار، به یاری این کمک ها و به لطف سخت کوشی همکاران پروژه، هزینه های جاری اعم از حقوق افراد، خرید تجهیزات و سایر امکانات مورد نیاز برای راه اندازی و راهبری سایت تامین شده است. محتوای سایت فعلا به صورت رایگان در معرض دید هنرمندان، هنرجویان، هنردوستان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر قرار می گیرد.
حقوق مادی و معنوی:
سایت آرته یک سایت عمومی است و اطلاعات، عکس ها و تصاویر هنری هنرمندان و همچنین مصاحبه با هنرمندان، که در سایت به صورت تصویری و یا صوتی عرضه شده، صرفا جنبه آموزشی و تحقیقاتی دارد. لیکن کلیه مواد صوتی و تصویری عرضه شده در سایت، دارای حقوق مادی و معنوی بوده و این حقوق بر حسب مورد به هنرمندان و سایت تعلق دارد. لذا کپی برداری و یا دانلود از عکس ها و تصاویر آثار هنری هنرمندان و فیلمهای تدوین شده بصورت جزئی و یا کلی برای بازتولید آنها، به صورت عکس و آثار هنری دیگر اعم از دیجیتال، صدا، تصویر و یا چاپ روی کاغذ، پارچه و یا سایر مواد با مقاصد استفاده عمومی و یا تجاری بدون اجازه كتبي سايت کلا ممنوع بوده و در صورت مشاهده، موجب پیگرد قانونی است." توجه: پارتيتورهاي مندرج در سايت صرفا هدف آموزشي دارد. استفاده از انها براي اجراهاي رسمي مستلزم دريافت مجوز از آهنگساز است"
همکاری هنرمندان و هنردوستان:
صفحات هریک از هنرمندان در سایت آرته، با آخرین اطلاعات دریافتی از هنرمندان تنظیم و ارائه شده است. سایت آرته همواره آماده است با دریافت اطلاعات جدید از هنرمندان ( شامل تصاویر آثار هنری جدید هنرمندان، اخبار و اطلاعات مندرج در منابع خبری دیگر و همچنین عکس از فعالیت های جدید هنرمند ) صفحه هنرمند را روز آمد و از آنها نگهداری کند. همچنین هنردوستان میتوانند با ارسال هرگونه عکس ازهنرمندان و آثار هنری آنان، در تکمیل و ارتقاء کیفیت سایت مشارکت نمایند. سایت آرته اطلاعات دریافتی را با نام آنان، در آرشیو خود نگهداری می کند. اطلاعات مندرج در مطبوعات، و سایر رسانه ها در اینترنت، صرفا از طریق نمایش لینک منبع اطلاعات در صفحه هنرمند و از طریق مشاهده مستقیم در سایت منبع اصلی قابل مشاهده است.
حامیان مالی:
همايون مرادي، مسعود گلابي، شهرداد ميرزايي، احمد عزيزي، عبدالله نادری، نشر افق، مژگان امجد، مهدی فیروزان و ضياء الدين انوار
صفحه هنرمندان:
صفحه هنرمندان شامل بخش های زیر است:
گفت وگوی تصویری- گفتگو با هنرمندان در یک جلسه یا دو جلسه و در معدود مواردی در چندین جلسه انجام می شود. آن گاه گفتگو در چندین قسمت تدوین شده و زیر هر قسمت عنوان فیلم و اسامی اشخاص و مراکز علمی و آموزشی ویا فرهنگی و هنری، که هنرمند در طول مصاحبه به آن اشاره نموده، نوشته شده است. از آنجا که مجموعه قسمت های تدوین شده از مصاحبه با هنرمند، بخشی از کل مصاحبه را تشکیل میدهد، فایل کامل صوتی مصاحبه با هنرمند در بخش " فایل کامل صوتی" نگهداری میشود تا مورد استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار گیرد.
بیوگرافی- سایت از هنرمندان درخواست می کند بیوگرافی کامل خود را ارسال کنند. بیوگرافی آن گروه از هنرمندانی که اطلاعات مورد نیاز را برای ما ارسال کرده اند، عینا در این بخش آمده است. لیکن هنرمندانی که بیوگرافی خود را ارسال نداشته اند، سایت اطلاعات استخراج شده از اینترنت را به صورت مختصر تدوین و در صفحه هنرمند درج کرده است.
آثار- تصاویر آثار هنری هر هنرمند در صفحه ویژه آن هنرمند آمده است. تصاویر این آثار یا مستقیما توسط هنرمند برای سایت ارسال شده و یا از روی کتابهای هنری آنان عکاس برداری شده است. سایت از هنرمندان درخواست می کند اطلاعات کامل هر یک از آثار شامل نام اثر، تاریخ آفرینش اثر، ابعاد اثر، مدیوم و تکنیک اثر را نیز ارسال نمایند. لذا هر آنچه از اطلاعات توسط هنرمند برای سایت ارسال گردیده در ذیل هر اثر ثبت شده است.
تصاویر هنرمند- عکس های شخصی هر هنرمند از طرف شخص او در اختیار سایت قرار داده شده. هر گونه اطلاعات تفصیلی از عکس ها شامل نام اشخاص، تاریخ و مکان عکاسی در اختیار سایت قرار گرفته، به صورت شرح عکس درج شده.
اطلاعات تکمیلی- سایت آرته تلاش کرده مطالبی از هنرمند را که به صورت مصاحبه، یا فیلم در سایت سایر مراکز فرهنگی و هنری و یا خبری درج شده، از طریق اینترنت شناسائی کرده و در حد امکان، لینک سایت و صفحه مذکور را در این بخش قرار دهد. تا مورد استفاده علاقمندان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر قرار گیرد.
مشاوران سایت:
مشاوران حوزه هنرهای تجسمی : آریا شکوهی اقبال – لیلی گلستان – ابراهیم حقیقی و نیز شادروان سرکار خانم آزیتا شرف جهان که آغازگر ارتباط ما با جامعه هنری هنرهای تجسمی بود.
مشاور حوزه ادبیات : مهدی افشار
مشاور حوزه معماری : مهندس فرهاد احمدی
مشاوره فنی : مهندس ناصرعلی سعادت

همکاران سایت:

صاحب امتیاز و مدیر سایت : سید فخرالدین انوار

تصویربرداران: روژین گلستانی، سهیل گوهری پور

هماهنگی و پشتیبانی: مهیار مهرنوش

پشتیبانی و پیگیری: محیا احمدیان

همکاران تدوین : زهرا بلدی - آزاده نوزاد مقدم - دلارام فتحی - رجا عزیزی - پرهام وفایی

ویراستار و نمایه ساز: مهدیه قدیمی

طراح آرم : حمید مصدق

طراح و برنامه نویس پرتال: محمد رضا سلمانی جعفری

ادمین پرتال : گلبرگ متقی

کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به گروه آرته می باشد.
نشانی : تهران، بزرگراه رسالت، خيابان استاد حسن بناي شمالي، مقابل مرکز تلفن شهيد تندگويان، پلاک ٦٠٣
کد پستي: ١٦٧١٩٤٣١١١    تلفن: ۲۲۵۳۲۵۳۶    پست الکترونیک: info@artebox.ir

عضویت در خبرنامه

Email address:


 

logo-samandehi  

www.ariasystem.net